Limbo

cz
jazz
Hudba / Zámecký skleník / 6.7. /

Limbo patří již 20 let mezi špičku současného českého jazzu. Kapela je rozkročena mezi vícero žánry, v podstatě je nad nimi.

Neobvykle obsazené kvarteto vytváří na jazzovém základě univerzální hudební koláž. Improvizace, kompozice, komunikace a četné etnické názvuky se výrazně protínají po celou existenci kapely bez jakýchkoliv mantinelů, které by muzikanty omezovaly ve vyjádření. Trendy kapelu nezajímají - jdou svou cestou s jasným a zřetelným názorem. Jejich zásadní inspirací v jazzové historii je legendární band Art Ensemble of Chicago. Jejich druhé CD Kalimbo (Amplion Records 2007) bylo nominované Akademií populární hudby (Anděl) na album roku 2008 v kategorii Jazz a Blues. V roce 2014 kapela oslavila 10 let trvání. K tomuto výročí se natočil dokument LIMBO 2004 - 2014.

Leader skupiny, saxofonista a klarinetista Pavel Hrubý byl nominován na prestižní ocenění Anděl 2015 v kategorii Jazz Blues za své sólové album Between The Lines (Amplion Records 2014) a v roce 2022 za své sólové album Go Between (AmplionRecords 2021). Oskar Törok je uznávaný vynikající trumpetista, který je členem elitních kapel jako např. Vertigo či Wojtek Mazolewski Quintet, doprovází zpěvačku Ivu Bittovou a má na svém kontě několik ocenění Anděl v kategorii Jazz&Blues. Kontrabasista kapely Limbo Taras Voloshchuk je například příležitostným spoluhráčem světově známé americké popové zpěvačky Susan Vega pokud koncertuje ve střední Evropě. Bubeník Dušan Černák je renomovaný hráč na současné české hudební scéně a leader vlastního jazz-rockového tria Tryptych.

Sestava:

Pavel Hrubý - soprano sax, bass clarinet

Oskar Török - trumpet

Taras Voloshchuk - double bass

Dušan Černák - drums


Česko-německé jazzové setkávání finančně podporuje Česko-německý fond budoucnosti.