Zoya Cherkassky: 7. října 2023

il
kresby
Výstavy / Židovský obecní dům / 4.7. /

Autorka výstavy: Pavlína Šulcová, spolupráce Jan Sauer, Taťána Pavelková a Helena Musilová

 Série s názvem 7. října 2023 vychází z otřesných událostí, které se v loňském roce tento den odehrály v Izraeli. Zoya Cherkassky svým výrazným grafickým vizuálním stylem zobrazuje teroristické útoky na hudebním festivalu Nova nebo zajetí rukojmích. Výběr kreseb byl vystaven v Židovském muzeu v New Yorku bezprostředně po svém vzniku jako první ze série uměleckých instalací představujících způsoby, jakými umělci reagují na konflikty a války ze současné i historické perspektivy.

Zoya Cherkassky­-Nnadi (nar. 1976) je výtvarná umělkyně, která žije a pracuje v Tel Avivu. Je zakladatelkou a členkou umělecké skupiny New Barbizon. Ve svých malbách a kresbách se často vrací do vzpomínek na dětství a mládí v Kyjevě, kde se narodila a žila do roku 1991.

Zoya Cherkassky je mezinárodně uznávaná izraelská umělkyně a vystavovala v institucích, jako je např. The Tel Aviv Museum of Art, Künstlerhaus Bethanien v Berlíně, The Israel Museum v Jeruzalémě nebo The Jewish Museum v New Yorku. Ve svém díle vyjadřuje Zoya Cherkassky svou jedinečnou schopnost pozorovat, analyzovat a rekonstruovat tradiční přístupy k umění, stejně jako formulovat problémy, které s sebou nese dnešní umělecká tvorba. Spojuje jazyky vycházející z „vysoké“ a „nízké“ kultury, popové a počítačové estetiky. S ironií a sebekritikou v různých výrazových prostředcích uchopuje to podstatné a umí tomu dát současnou podobu. Jako imigrantka z bývalého Sovětského svazu do Izraele se Cherkassky zabývá otázkami identity a odcizení i různými konflikty, které vznikají při střetu kultur.

Setkání s autorkou 4. 7. 18:30