FruFru

cz
alternativní rock
Hudba / UNI scéna, Panský dvůr / 5.7. /

Hudební skupina Fru Fru je nezaměnitelná hudební formace, která je od roku 2000 stálým pojmem na české hudební scéně s pevnou posluchačskou základnou po celé ČR. Fru Fru vznikli v roce 2000 jako příležitostné umělecké těleso určené primárně k improvizacím na vernisážích či soukromých akcích. Muzikanti se setkali s velkým ohlasem a Fru Fru na české hudební scéně jako skutečná hudební skupina.
'Fru Fru se prezentují ojedinělým hudebním projevem, který v sobě kombinuje prvky popu, rocku, funku, jazzu a to vše ochucené kabaretní atmosféru s dekadentně teatrálními prvky. A aby toho nebylo málo, Fru Fru nabízí velmi výrazné nevšední texty v autorském rukopisu Václava Bartoše, který si vydobyl své renomé působením ve skupině Pavla Fajta Pluto.
V únoru 2003 vydali Fru Fru své debutové album s názvem Hmotný svět, na kterém se objevili texty Honzy Volfa, Allena Ginsberga, Georga Trakla, Václava Bartoše a kmene Evenků. V prosinci 2005 Fru Fru vydali své druhé album s názvem Nevěř tichu, za které byli nominována na žánrovou cenu akademie populární hudby Anděl 2005. Většinu textů napsal lídr skupiny Václav Bartoš, další poskytli Ditmar Chmelař, Kryštof Ewanče a anonymové ze 16. století. V lednu 2009 vyšlo třetí album s názvem Až přiletí tučňák... Nahrávání alba se zúčastnili hostující muzikanti, jako např. Gabriela Vermelho (Maraca - zpěv, housle, kvinton), Dorotka Barová (Tarafuki - zpěv, violoncelo), František Kučera (ex-Čikori - trumpeta, křídlovka) a Jakub Vejnar (Baterky - Baterky, Aneta Langerová a další). V roce 2013 vyšlo u vydavatelství Indies zatím poslední album Freak Show.
Během svého působení se Fru Fru představili na stovkách pódií v ČR, na Slovensku, v Polsku, Německu, Slovinsku, Maďarsku, Chorvatsku, Velké Británii a Francii. Z festivalů to byly například The Mayor's Thames Festival London, Szighet Budapest, Bardentreffen Nürnberg, Angermünde, East goes West Leer, World & Ethno Levice Rock for People, Trutnov, Planet Roxy, Králíky, Boskovice, Zámostí, Mezi Ploty, Prázdniny v Telči, Febiofest, Globalbeat, Klikkfest N. Zámky a další. 
Kapela aktivně koncertovala do roku 2018, poté Václav Bartoš začal věnovat jiným projektům, zejména skupině Kucharski.'
Na jaře 2023 byl Václav Bartoš osloven dramaturgií festivalu Zámostí, zda by pro festival nepřipravil nějaký speciální projekt. Václav již dlouho přemýšlel o obnovení FRU FRU a pro Zámostí připravil vystoupení v nové hvězdné sestavě, s novými aranžemi a novou energií. Koncert se velmi povedl, spokojeni byli jak muzikanti tak posluchači a kapela se rozhodla pokračovat v koncertní činnosti dále, začíná se připravovat nová deska.

Aktuální sestava kapely FRU FRU:   
Václav Bartoš – zpěv (ex Pluto, Kucharski)
Jakub Vejnar – baskytara (Richard Muller, Hudba Praha, ex Muff, ex Aneta Langerová)
Michal Nejtek – klávesy (David Koller Band, Michal Pavlíček)
Vladimír Dudek – kytary (Kucharski)
Miloš Dvořáček – bicí (Iva Bittová, Roman Holý, Druhá tráva a mnoho dalších)