Boskovice v rytmu jazzu

Festival pro židovskou čtvrť Boskovice právě zahájil svůj sedmadvacátý ročník plný hudby, divadelních a tanečních vystoupení, cinefilních zážitků, rukodělných i pohybových dílen, diskuzí, čtení a uměleckých výstav. Nedílnou programovou součástí je česko-německá jazzová scéna, kterou hostí po dva dny boskovický zámecký skleník.

Páteční odpoledne zahájí německý projekt Brassharfe. Struny harfy a trumpeta spolu vytvářejí hudbu oscilující mezi řádem, chaosem, hlukem a melodií, náročně nezkrotnou i jemně zdrženlivou. Vystoupí též významný český klavírista a skladatel Emil Viklický, věnující se tvorbě filmové a současné klasické hudby, především jazzové kompozice. Vytváří jedinečné spojení mezi moderním jazzem a tradičním moravským motivem. Viklického doprovodí kontrabasista Petr Dvorský. Soundscapes trio je projektem jedné z nejmladších osobností na české jazzové scéně – pianisty Daniela Bulatkina. Zahájilo svoji působnost jako studentská formace, úspěšně se zúčastnilo několika jazzových soutěží, nyní působí zejména jako žádaný doprovod pro místní i zahraniční sólisty. Lut Quintet se nazývá skupina německých kreativních hudebníků, producentů a přátel s láskou k detailu, autorské výpovědi a ochotě experimentovat. Večer zakončí NTS, s volnou improvizací, soudobou hudbou, jazzem i rockem experimentující trio Michala Nejtka, Petra Tichého a Štěpána Smetáčka.

Sobotní program otevírají Tellemarkk, využívající barev různých evropských, či mimoevropských nástrojů, jejich dosud neobvyklých kombinací a v neposlední řadě lidského hlasu. Festivalové posluchače čeká i volná společná improvizace účastníků česko-německé jazzové scény, pod vedením Hartmutha Dorschnera nebo německé free-jazzové trio Folio.

Jazzové přesahy rozezní boskovickou synagogu, kde zazní skladby z aktuálního alba Eg česko-běloruského dua Zabelov Group. Ti se svým široce rozkročeným pojetím jazzu, fascinací rytmickými sekvencemi a experimentováním, slaví úspěchy doma i v zahraničí. Své trio také přiveze do evangelického kostela cenami ověnčená violoncellistka Dorota Barová.

Historii jazzu a světového dění bude věnována přednáška emeritního profesora Josefa Jařaba, který otevře téma Jazzu v podmínkách nesvobody.