Žen

Hudba
shoegaze post rock
HR
Letní kino
Sobota -

Před dvěma lety nadchly návštěvníky Colours of Ostrava, v loňském roce se do České republiky vrátily s novou deskou Sunčani ljudi.

„Žen jsou skutečně alternativní kapelou, nenajdete u nich žádnou nemotornost nebo negativní smýšlení, jsou naprosto ponořeny do své hudby. Jejich zvuk (pro ty, co potřebují srovnání) je jiskřícím mixem Felt, Stereolab a Spacemen 3, zabaleným do výrazného, pulsujícího a žhnoucího celku, který ještě o třídu povyšují ohromující vizuály,“ napsal o chorvatských Žen známý hudební žurnalista Richard Foster. Samy o sobě říkají, že „hravě rozpitvávají genderové stereotypy a spojují hranice zvukové a vizuální tvorby“.

Kapela vznikla roku 2000 v Záhřebu, o čtyři roky později vyšel  divoký debut I onda je sve počelo. Žen vychází z DIY prostředí, důraz kladou na vizuál, členkou kapely je totiž grafička a VJka Tanja Minarik. Druhé album Jantar (2015) už definovalo snoubení vytříbené melodie a klávesy, dnes je jim často přičítán rafinovaný dreampopový nádech a překvapující ostré hlukové plochy.