Zabelov Group

Hudba
jazz / alternative / cinematic
CZ/BY
Synagoga
Pátek

Široce rozkročené pojetí jazzu, fascinace rytmickými sekvencemi a abstraktním vokálem, experimentování a neustálá potřeba hledání zvuku, stejně jako prolínání kultur tvoří základ přístupu Zabelov Group k hudbě a jejímu provedení.

Dvojice Jan Šikl a Roman Zabelov se na scéně pohybuje  společně od roku 2012. Český skladatel a multiinstrumentalista Šikl vystudoval skladbu na Pražské konzervatoři, kromě hraní na bicí a trubku v Zabelov Group a skupině Korjen, tvoří scénickou hudbu pro Národní divadlo, Český rozhlas, Spitfire Company, opakovaně spolupracoval s Orchestrem Berg.

Roman Zabelov pochází z malé vesnice Žiliči v Bělorusku. Hra na akordeon pro něj byla přirozeným rodinným dědictvím dědeček samouk, otec i oba dva starší bratři jsou profesionálními akordeonisty. Od roku 2010 studuje v Praze, aktuálně dokončuje studium skladby na HAMU. V kapele se výrazně uplatňuje také éterickým vokálem.

Dvojice využívá kromě živých nástrojů syntezátory i další efekty, esenciální však pro ni zůstává neustálý spontánní proces tvorby na pódiu a práce s momentální náladou. Svou tvorbu zachytili poprvé na domácí nahrávce 40 000 km (2012) a live albu Secret Session (2014), na podzim loňského roku vyšla u Minority Records jejich první studiová deska Eg. Přesto se duo neomezovalo pouze stěnami studia, Eg obsahuje terénní nahrávky, zachycení zvuku kostelních varhan a také hosty, např. oceňovaného českého jazzového kontrabasistu Jaromíra Honzáka. Z původního akustického puritánství se postupně stal komplex cinematické hudby provázané samply a akustickými nástroji rozšířenými o elektroniku.

V naší práci se začalo vrstvit několik tendencí. Objevování zvukových možností zmodulovaného akordeonu nás přivádí jak k ambientní hudbě, tak ke striktním groovům. Zajímá nás jak abstraktní kompozice, tak kombinace s narativem mluveného slova a terénních nahrávek. Objevujeme naše hráčské možnosti, a zároveň si užíváme možnosti studiové postprodukce. Nevím, jestli budeme mít vůli k takové syntéze i u příštích nahrávek, ale na albu Eg se snad podařilo všechny tyto roviny propojit,říká k Eg Jan Šikl.

Zabelov Group jsou mimo jiné autory doprovodné hudby několika divadelních a tanečních představení.

Web
Facebook
Bandcamp
 

📰 Interview Kulturní magazín Uni

📰 Profil Kulturní magazín Uni

💿 Recenze Kulturní Magazín Uni