VOSTO5: Stand'artní kabaret

cz
hudebně-divadelní improvizace
Divadlo / Hrad / 8.7. /

Vosto5 patří k nejvýraznějším autorským divadlům mladé generace u nás. Od svého založení v roce 1996 Ondřejem Cihlářem, Davidem Kašparem a Petrem Prokopem, absolventy pražského gymnázia Nad alejí v Praze 6, se programově věnuje autorskému divadlu. Během studií na DAMU se původní jádro souboru postupně rozrostlo o další členy - Tominu Jeřábka, Jiřího Havelku a Ondřeje Bauera. Vosto5 je generačním divadlem spojujícím v sobě poetiku moderního kabaretu vyrůstajícího na text-appealových kořenech, satirických postřezích a především schopnosti tvorby autorských inscenací založených na nadsázce, improvizaci a mystifikaci, které jsou typické svým neotřelým humorem a nezaměnitelnou poetikou.

 Vosto5 od počátků spíše lákalo setkávat se s divákem, otevřeně s ním komunikovat a považovat jej za svého partnera, než mu pouze předvádět nastudovaná představení.  Své náměty čerpá Vosto5 především z domácího českého prostředí, ale snaží se nazírat na českou společnost z nadhledu. Schopnost uchopit omšelý motiv, téma, situaci či atmosféru - které dřímají v povědomí naší společnosti – a zasadit je do souvislostí dneška a upozornit tak na jejich jedinečnost, je metodou Divadlu Vosto5 vlastní.

 Současný repertoár tvoří inscenace Košičan 3 (2004); Karavan Evropa (2006); pouliční komorní projekt The Aviatics (2003); improvizovaný Stand´artní kabaret (od roku 2003); Teatromat (2010); Operace: Levý hák (2010) a zatím nejnovější Pérák - Na jméně nezáleží. Rozhodují činy! premiérovaný v roce 2011 v MeetFactory a v roce 2013 přenesený do Divadla Archa. Inscenace jsou v Praze k vidění na scéně Studia Ypsilon a nově také v Divadle Archa nebo na častých zájezdech po divadlech a festivalech v celé ČR. Od roku 2011 uvádí divadlo také pravidelnou talkshow Kupé V lese, do které jsou zvány zajímavé osobnosti z kulturně-společenského prostředí.