Trzaska/Vrba/Pándi/Tokar

pl/cz/hu/ua
jazz/improvizace
Hudba / Prostor, Panský dvůr / 8.7. /

Představujeme kvarteto mezinárodních improvizátorů ze čtyř zemí – Polska, České republiky, Ukrajiny a Maďarska.

Vedoucím hudebníkem projektu je saxofonista, skladatel a basklarinetista Mikołaj Trzaska, ikona polského jazzu a jazzové avant-garážové scény. Je spoluzakladatelem kultovního polského souboru „Miłość“ Mikołaj Trzaska i uznávaným skladatelem filmové hudby, např. k filmům vyníkajícího režiséra Wojciecha Smarzowského. Spoupracoval s takovými hudebníka jako jsou Venetian Snares, Otto von Schirach, The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble či Zu.

Maďarsko zastupuje Balázs Pándi, který je známý ve světě noise, break core, doom metal a improvizační hudby. Kromě dalších spolupracoval s Merzbowem, Venetian Snares, Zu, The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble, Mats Gustaffson, Keiji Hano.

Reprezentantem české improvizační scény je Petr Vrba, trumpetista, multiinstrumentalista, z něhož neúnavné průzkumy neidiomatické improvizace prostřednictvím trubky, klarinetů, syntezátorů,  a kutilské elektroniky z něj v dnešní době učinily jednoho z nejaktivnějších experimentálních hudebníků v Praze. Má za sebou řadu mezinárodní spoluprací Michel Doneda, Axel Dörner, Isabelle Duthoit, Kai Fagaschinski, Susanna Gartmayer, Franz Hautzinger, Agnes Hvizdalek, Mazen Kerbaj, Christof Kurzmann, Joke Lanz, Peter Orins, Maja Osojnik…

Ukrajinu zastupuje kontrabasista Mark Tokar, klíčová postava ukrajinské improvizační hudby. Je prvním ukrajinským hudebníkem, který měl příležitost debutovat na prestižním chicagském jazzovém festivalu v roce 2012. Jeho první album Yatoku (s Yuri Yaremczukem a Klausem Kugelem) vyšlo v roce 2006 na Polish Not Two Records. kariéra se najednou zahnula nahoru. Od roku 2007 je stálým členem legendárního Resonance Project Kena Vandermarka.


Ve spolupráci s kulturním centrem Firlej ve Wroclawi.