Ondřej Hübl: Opona

cz
román
Literatura / Klášterní sklep / 9.7. /

Ze svého nového románu Opona, který je jedněmi nadšeně čten a přijímán, jinými – převážně  woke levičáky –  zas bouřlivě odmítán, přečte jeho autor Ondřej Hübl.

Román Opona je existenciální dystopií s prvky mysteriózního thrilleru. Hlavní hrdina – úspěšný majitel firmy zabývající se umělou inteligencí – si objedná rodinný zájezd do doby nejtužšího stalinismu, aby svou dceru vyléčil z jejího levičáctví. Pořádající agentura slibuje zažít 50. léta, tedy politické procesy, kolektivizaci zemědělství, otrockou dřinu v dolech i budovatelské divadelní hry. Enkláva diktatury leží v městečku kdesi na východě, obydleném pouze najatými herci a komparsisty. Hra na minulost se však postupně vyostřuje a z městečka se stává past. Vyprávění plné absurdity, sarkasmu a zvratů vyvolává otázky: Kam je člověk ochoten totalitě ustoupit? Co je schopen obětovat pro vlastní přežití? A nakolik vůbec touží po svobodě? Opona v sobě spojuje silný příběh se závažným tématem a kořením je jemně dávkovaný vtip.
Opona je druhou knihou Ondřeje Hübla. Debutoval povídkami Hod mrtvou labutí (2018) s originálními příběhy i smyslem pro černý humor.