Masakr Elsinor & Tomáš Vtípil: Killer Amor

cz
scénické čtení/hudební kompozice
Divadlo / Prostor, Panský dvůr / 9.7. /

jazyk se v průběhu vývoje lidského jednání  stal nástrojem izolace

Podobenství o rybím oku. Selhávání jazyka tváří v tvář násilí. Mýtus Amora a Psýché, který není mýtem a probouzející se proudy ve vědomí budoucího vraha. 

Hudební kompozice z textů maďarského básníka Szilárda Borbélye vynáší na pódium temný příběh, který stojí v pozadí Borbélyovy sbírky Pompa Funebris. Loupežná vražda básníkových rodičů v kontrastu sněhem zasypaného Štědrého dne, pozdější osvobození pachatelů, rány, které se nikdy ani zdánlivě nezačaly zatahovat. A čirá citlivost k jazyku, jehož funkci je v takovém životě nutné nakonec zpochybnit. To jsou základní impulsy fascinující poesie maďarského tvůrce, který v roce 2014 spáchal sebevraždu. 

Masakr Elsinor z jedné z Borbélyových „sekvencí“ vytvořil fragmentární hudební dílo, které zakouší limity komunikace, vynáší na světlo příběh Amora a Psýché, kteří jsou ovšem ve věku vědy dost nespolehlivými milenci a své mytické role dávno zradili.
Hudbu Tomáše Vtípila a Petra Míky a djing Tomáše Soldána doplní hlasem Kateřina Jebavá, Petr Kubes a Vojtěch Hrabák.
Kompozice Killer Amor původně vznikla pro Divadelní festival Kutná Hora divadla X10. Rozhlasovou verzi uvedl Český rozhlas Vltava.

autor: Szilárd Borbély
překlad: Lucie Szymanowska
hudba: Tomáš Vtípil, Petr Míka
djing: Tomáš Soldán
hlasy: Kateřina Jebavá, Petr Kubes, Vojtěch Hrabák a Tomáš Soldán
Délka: 45 min


Festivalový projekt Fokus Maďarsko podporuje Maďarské kulturní centrum Praha.