Krátké filmy Evalda Schorma I.

cz
Film / Kino Panorama / 9.7. /

Profil Evalda Schorma

Gramo von balet, Československo 1966, 28 min.
Revuální hudební koláž, kterou Schorm natočil pro Československou televizi. Vystupují Eva Olmerová, Luděk Hulan, Studio Balet Praha a Taneční orchestr Čs. rozhlasu, který řídí Karel Krautgartner.

Carmen nejen podle Bizeta, Československo 1968, 25 min.
Liberecké Studio Ypsilon vzniklo v roce 1963 pod vedením letošního jubilanta Jana Schmidta (nar. 14.června 1936). Hned druhé jejich představení, "Carmen podle Bizeta" (premiéra 1966), přenesl o dva roky později do filmové zkratky Evald Schorm. Uchovaly se tak začátky působení a poetiky tehdy ještě amatérského divadelního souboru, soustředěná kolem svého principála. Opera francouzského skladatele je pomocí jevištní metody Studia Ypsilon rozebrána "na šroubky". Divák bude poučen o autorovi a především o ději opery, neboť herci tu jsou jakýmisi průvodci libretem...

Král a žena, Československo 1967, 22 min.
Jan Werich v roli Jindřicha VIII. a Jana Brejchová coby Kateřina Parrová stráví celých dvaadvacet minut hádkou o ideální vajíčka k snídani uvařená napřesno a o barvu koně vojevůdce Alexandra Velikého. 
Anglický text Maurice Baringa přeložil sám Werich, což je znát především na slovních hříčkách, kdy si herecká dvojice každou repliku vyloženě vychutnává. Originální hra s historií je divácky přitažlivá i díky hereckému umění obou představitelů.

Lektorský úvod dr. Pavel Taussig