Divadélko poezie Boskovice: Sám proti tmám (Jan Zábrana)

Literatura
deníkové záznamy
Divadelní scéna Prostor
Sobota

Literární předlohou inscenace Sám proti tmám se staly skvostné deníkové záznamy básníka, prozaika, překladatele a editora Jana Zábrany, které vyšly v 90. letech pod názvem Celý život. Titul vychází z raných záznamů psaných od dubna do října roku 1948, kdy Janu Zábranovi bylo šestnáct, sedmnáct roků. Hloubka úvah humpoleckého gymnazisty, jeho ohromný čtenářský záběr, intimní zpovědi, začínající umělecké ambice uťaté komunistickou mocí, zničení rodiny, zmařená budoucnost, ale i víra v hodnoty demokracie tvoří hlavní motivy představení.

Autor: Jan Zábrana
Scénář a režie: Věra Prosová
Účinkují: Eliška Fantová, Kryštof Kintr, Karolína Křížová, Alžběta Lepková, Markéta Pospišilíková, Eliška Slámová, Jan Soural, Anna Ševčíková
Technická spolupráce: Kateřina Sáňková

Omezená kapacita, prodej vstupenek pouze před představením.

recenze

Divadélko poezie Boskovice – studentský soubor místního gymnázia, který již řadu let vede pedagožka Věra Prosová, vzniklo v roce 1992, kdy volně navázalo na činnost studentského divadla Kaňka. Zaměřuje se na jevištní zpracování básnických i prozaických textů české i světové literatury. Jelikož se jedná o myšlenkově náročnější texty, soubor je orientován na studenty vyšších ročníků. Mezi nejzdařilejší inscenace patří Píseň o Viktorce Jaroslava Seiferta, dramatizace básní J. H. Krchovského Hadí svleky pod bílou zdí či Slova, která jsou vyřčena a jež nelze vzíti zpět Raymonda Queneaua. Soubor, který hraje pro studenty gymnázia i veřejnost, také několikrát vystoupil v rámci Festivalu Boskovice, který pořádá organizace Unijazz.