Časové a nadčasové

cz
dokumentární
Film / Kino Panorama / 10.7. /

O státní souhlas jsem nikdy nestál. František Lízna, režie Vítězslav Romanov, ČR 2009, 26 min.
Co všechno chcete vědět o sexu a bojíte se to prožít, režie Jan Hřebejk, ČR 1988, 16 min.
Hana Hegerová  Portrét, režie Jan Mudra, ČR 2006, 55 min.

Ten nápad mě provázel již delší dobu. Připomenout v rámci filmových projekcí Boskovic“ ty, kteří mě, nás, vás na dálku a jaksi zpovzdálí doprovázeli našimi životními cestami, nějak je ovlivnili či nasměrovali. Ať už to bylo jejich tvůrčí činností, uměleckou tvorbou, svým osobním postojem, chováním. A o nichž člověk jaksi předpokládal, jak naivní a dětinské, že tu budou navždy... 
Petr Michálek, dramaturg

A teď je to už osobní. Jezuita František Lízna. Nejen proto, že je tak trochu od nás - rodák z nedalekého Jevíčka. Jak o něm napsal básník a dokumentarista Miloš Doležal v nekrologu, ...překonal komunistické kriminály a rudý režim plný trapičů, kteří mu znepříjemňovali život. Zdolal rakovinu, tisíce poutních kilometrů do všech světových stran (Compostely, Říma, Valdsteny i na Chersones). Přežil okradení, vykradení, vyloučení i zákazy. Až teprve sviňský covid jej smrtelně ťal.... A nám nezbývá, než se s Ivanem Martinem Jirousem pomodlit:     
Jestli mě ještě popáté,
nedopusť Bože líznou,
dopřej mi aspoň ve vazbě,
setkání s Františkem Líznou.   

Jan Vodňanský. Společně s Petrem Skoumalem nezapomenutelná dvojice. Spisovatel, herec, písničkář, člověk obdařený zcela originálním druhem osobitého intelektuálního humoru.  Ale také Jan Vodňanský jako signatář Charty 77, jehož estébáci ještě předtím, od půle let sedmdesátých, lámali k tomu, aby udával disidenty... Jan Hřebejk jej ve svém studentském filmu obsadil do role psychiatra, jenž svérázným způsobem pomáhá řešit problém jedné manželské dvojice. A že si tuto roli Jan Vodňanský skutečně užíval, je patrné na první pohled.

A na závěr Portrét. Paní Hana Hegerová. Víc psát nemusím...