Buranteatr a TRINNNO Brno: Cikánský boxer

Divadlo

Monodrama o bývalém boxerovi, jemuž se vzpomínka dere do srdce, to se zmenšuje a snaží uniknout. Takové srdce se ale nemůže zmenšovat do nekonečna… Příběh o přátelství, které bylo v Třetí říši zakázané. Děj vychází ze skutečného osudu boxerské hvězdy Johanna Trollmanna, zvaného „Rukeli“. Ten se stal roku 1933 mistrem Německa v polotěžké váze. Titul mu však byl později kvůli jeho romskému původu odebrán. Svůj poslední zápas Johann Trollmann absolvoval jako karikatura „árijského“ boxera s odbarvenými blond vlasy a napudrovaným obličejem. V roce 1943 byl zavražděn v koncentračním táboře Neuengamme.

Autor: Rike Reiniger:
Režie: Gabriela Krečmerová
Překlad: Lucie Ceralová
Scénografie: Anna Pospíšilová
Hraje: Filip Teller

70 min. | pro dospělé

Omezená kapacita, prodej vstupenek pouze před představením.

web

Filip Teller absolvoval ateliér autorského herectví, pohybového divadla a klaunství na brněnské JAMU. Hostuje v řadě inscenací profesionálních divadlech (např. Divadlo Husa na provázku, HaDivadlo, Divadlo Bolka Polívky, Městské divadlo Zlín, Divadlo Tramtarie či Národní divadlo Brno) i v nezávislých uměleckých uskupeních (např. Služebníci Lorda Alfréda, Divadlo Anička a letadýlko nebo Divadlo Komediograf). Jeho autorskou prvotinou je inscenace balancující na pomezí one man show a divadelní zpovědi Inspirováno láskou. Ve spolupráci s Pavolem Serišem realizoval celovečerní stand up Čecháčci a Čoboláci, velkou pozornost publika i kritiky upoutalo jeho účinkování v monodramatu Cikánský boxer německé autorky Rike Reiniger. V roce 2015 založil divadelní talk show Tell or Show, v níž působí jako moderátor a hostitel. Kromě klasických rozhovorů zde hosté zažívají i nečekané situace, do nichž vstupují společně s moderátorem.

Buranteatr je generační, nezávislý divadelní spolek působící v Brně, který byl založen na jaře roku 2004 v Olomouci jako profesionální komorní divadlo vytvářející protiklad třísouborovému Moravskému divadlu. Divadlo však muselo po jedné sezoně ukončit pro nedostatek financí svou činnost. Některé olomoucké inscenace se dále hrály v Brně pod hlavičkou nově vzniklé agentury Buran. U zrodu Buranteatru stál režisér a příležitostný herec Zetel a dramaturg Jan Šotkovský. Soubor a okruh spolupracovníků se víceméně skládá ze studentů a absolventů Divadelní fakulty JAMU a Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Divadlo klade důraz na interpretaci textu a herecký projev, přičemž dramaturgické směřování upřednostňuje současné texty a původní tvorbu.