BIMBA – příběh zapomenutého malíře

Film
dokumentární film
Kino Panorama
Pátek

Z cyklu: Co se loni nevešlo... Český dokument

Režie Ladislav Moulis, ČR 2008, 57 min.

Nevšední portrét ilustrátora Foglarových knížek a komiksů.


Kreslíř a ilustrátor Bohumil Konečný se narodil roku 1918 v Plzni. Přezdívku Bimba mu vymyslel otec, slovo pochází z italštiny. Jeho karikatura profesorského sboru reálky nadchla výtvarníka Zdeňka Buriana, který mu doporučil studium na AVU. Konečný přispíval svými ilustracemi do časopisů Ahoj, Rozruch nebo Mladého Hlasatele, ilustroval také knihy Jaroslava Foglara.

Později se živil také reklamou, jak uvádí web bimba.cz  Kreslil plakáty, propagační materiály pro exportní výrobky, a dokonce pin-up girls přitažlivé sexbomby, které svými vnady pomáhaly propagovat konkrétní výrobek. Jeho kariéru neblaze poznamenala spolupráce s Petrem Sadeckým. Spolu se Zdeňkem Burianem pro něj Konečný namaloval komiks o bojovnici Amazoně. Sadecký kresby ukradl a emigroval na západ, kde Amazoně přimaloval rudé hvězdy na čelo a vytvořil z ní ženu říjnové revoluce Octobrianu. Ta začala žít vlastním životem a stala se kultem - Dawid Bowie o ní chtěl natočit film, pop-punkový zpěvák Billy Idol si nechal vytetovat její podobiznu na paži ... Pro Konečného skandál znamenal v podstatě konec kariéry. Komunistický režim mu znemožnil na řadu let publikovat. Bohumil Bimba Konečný zemřel 14.ledna 1990 v Kožlanech u Plzně.

Zájem o Konečného dílo přinesla výstava v Mladé Boleslavi na počátku devadesátých let, dále proběhly velké výstavy v Západočeském muzeu v Plzni  (2007) a o rok později v pražském Obecním domě. V rámci výstav vznikla i monografie Tomáše Pospiszyla Bohumil Konečný a právě dokumentární film Ladislava Moulise Bimba příběh zapomenutého malíře

V roce 2018 uplynulo 100 let od narození Bohumila Konečného. Na tento rok připravil Jan Hosnedl a Středoškolských klub čtveřici vzpomínkových výstav Ženy a Dobrodružství Bohumila Konečného v místech úzce spjatých s Konečného životem –  proběhly výstavy v Galerii Jiřího Trnky v  Plzni, v Galerii Villa Pellé v Praze a v Mariánské Týnici na severním Plzeňsku. Navštívilo je přes 10 tisíc návštěvníků.

V současné době probíhá (do 31. července) výstava na Zámku Zlín. V rámci tohoto projektu vznikla ve 2 vydáních i kniha Jana Hosnedla Ženy a Dobrodružství Bohumila Konečného.

Více informací o knize, aktuální výstavě ve Zlíně i malíři naleznete na www.bimba.cz.