Atentát na Heydricha – Príbeh Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše

sk
historie/dokument
Film / Kino Panorama / 7.7. /

Výročí – likvidace Reinhardta Heydricha

režie Veronika Tóthová, Slovensko 2013, 75 minut

Atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha bol jedným z najväčších odbojových činov II. svetovej vojny. Rozkaz na likvidáciu tretieho muža Ríše vykonali dvaja vojaci – Slovák a Čech. Po atentáte sa im napriek obrovskej snahe Gestapa darilo takmer mesiac skrývať. Dokázali to vďaka obrovskej pomoci obyčajných ľudí, ktorí vedeli, že za pomoc parašutistom hrozí im aj celej ich rodine poprava. Nakoniec ich ale zradil vlastný. Parašutista, ktorý prezradil rodiny, ktoré im pomáhali. 

U nás málo známý dokument slovenské režisérky a novinářky Veroniky Tóthové je unikátní rekonstrukcí útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Před osmdesáti roky, 27. května 1942, jej za výrazného přispění domácího odboje, především členů Sokola, provedli dva příslušníci československé zahraniční armády – Slovák Jozef Gabčík a Čech z Moravy Jan Kubiš.

Úvod Ondřej Michálek - Veverčák

 

Ti z vás, kteří navštívili kryptu v kostele svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze a v něm umístěný Národní památník hrdinů heydrichiády, mi jistě dají za pravdu, že jedním z nejemotivnějších zážitků je mimo jiné i četba textu vojenské přísahy. Sedm statečných československých vojáků její text naplnili beze zbytku.

Přísaha československého vojska z roku 1919
Přísaháme při všem, co jest nám svato, a v plné shodě se svým svědomím a přesvědčením, že budeme poslušni presidenta a vlády republiky Československé a všech svých velitelů, presidentem a vládou ustanovených; přísaháme, že budeme bez odmluvy plniti její nařízení vždy a všude, i v nebezpečí, bez váhání a odporu, že svých vojsk neopustíme, ale i životy své ochotně dáme na ochranu vlasti a za její svobodu; přísaháme, že budeme druh druha milovati, k sobě věrně státi, v nebezpečí se neopouštěti, ale až do konce se brániti tak, jak nám káže mužná čest a vědomí povinností občanských. Tak přísaháme!