BoSkovicE 2018

5. - 8. července XXVI. ročník festivalu pro židovskou čtvrť

V jako válka

Čtvrtek 19:00 - 20:00 / Hudba

Synagoga

Scénická montáž ze vzpomínek pamětníků druhé světové války, živých i mrtvých, na doby nacistického útlaku a boje s Třetí říší a její porážku. Aneb proč někteří nemohou mít rádi Němce a odpustit jim a za co vděčíme Volyňským Čechům.
Přibližuje život v Protektorátu Čechy a Morava i boje 1. československého armádního sboru na Dukle a podíl volyňských Čechů v bojích. Přináší jednotlivé osudy, ztráty blízkých i mnohdy kontroverzní příběhy osobní odplaty. Objasňuje také nálady po válce před odsunem Němců.  Zmiňuje i osud Židů. V představní je použito nahrávek vzpomínek několika pamětníků. Hildegarda Straková, která za protektorátu učila na Valašsku, přibližuje strach z gestapa, které zastřelilo jednoho jejího kolegu, protože pomáhal partyzánům. 
Miloslav Masopust vzpomíná na boje na Dukle, kde byl zraněn i zájem volyňáků vstup do Svobodovy jednotky. Andrea Švamberková, neteř Hildy, vzpomíná, jak vyrůstala v dobách protektorátu i na osvobození.  
Vystoupení doprovází zvuková koláž hraná živě. 
Andrea Švamberková, Tomáš Reiner – kytara, Vladimír Šťaska – basová kytara, Alex Švamberk – elektronika, samply, celkový koncept