BoSkovicE 2018

5. - 8. července XXVI. ročník festivalu pro židovskou čtvrť

Nejšťastnější den v životě Olliho Mákkiho

Neděle 9:00 - 10:32 / Film

Kino Panorama

2016, režie: Juho Kuosmannen, 92 min.

Loňský vítěz druhé nejprestižnější sekce canneského festivalu zachycuje přípravu amatérského boxera-pekaře z finského zapadákova Kokkoly na boj o titul mistra světa v lehké váze v roce 1962. Na snímku, který Finsko letos vyslalo do boje o Oscara, je sympatické, jak se nenechá zlákat klišé boxerských filmů (Zuřící býk, Rocky) - vzestupem outsidera počínaje a boxem coby metaforou života konče. A že ani neukročí k motivu objevování postavy z finských dějin pro okolní svět. Nenápadně si hledá vlastní cestu, podobně jako titulní postava.
Drtivá většina lidí mimo Finsko o Ollim Mäkim nikdy neslyšela. Což není na překážku prožitku. Mäki kdysi dostal šanci "psát sportovní historii Finska" a utkat se s úřadujícím mistrem světa, Američanem Daveyem Moorem. Zápasem si měl zahojit křivdu, kdy jej minulo místo ve finském olympijském týmu, přestože byl amatérským mistrem Evropy a v padesátých letech vítězil, kde se dalo.
Nebudu prozrazovat výsledek mistrovského zápasu, jednu informaci však za zmínku stojí. Osmdesátiletý Mäki stále žije se svou manželkou Raijou v Kokkole.