BoSkovicE 2018

5. - 8. července XXVI. ročník festivalu pro židovskou čtvrť

Mžitky

Sobota 21:15 - 22:53 / Film

Kino Panorama

 2016, režie: Andrzej Wajda, 98 min.

Poslední film Andrzeje Wajdy líčí pohnutý závěr života polského malíře Władysława Strzemińského (1893–1952). Snímek je precizně provedenou obžalobou stalinismu, který neváhal v údajném zájmu lidu zničit člověka.
Příběh neúprosně vykresluje cynickou hru kočky s myší, kterou se Strzemińským hraje systém – respektive lidé do systému zapojení. Zlomyslní představitelé moci, primitivní spodina (jako úderka, která rozmlátí výstavu Strzemińského studentů), jindy ale kolegové nebo obyčejní občané, kteří jen poslouchají příkazy nebo si prostě nechtějí pálit prsty. Je to kádrovačka, která jej propouští ze zaměstnání, je to ženská za pultem, která jej vyhodí z obchodu, když nemá potravinové lístky. je to prodavač, který mu neprodá barvy, když se neprokáže legitimací svazu umělců. Režisérův obraz je jednoznačný a srozumitelný, ale nikoliv plakátový. Urputnost jeho hrdiny je vykreslena znepokojivě, s otázkou po tom, co to do všech důsledků znamená střežit si svou integritu.
Anddrzej Wajda (1926-2016) v tomto bolestném portrétu zanechal (nejen) svému národu ještě jeden velmi poctivý a naléhavý vzkaz, nač nezapomenout a co v žádné podobě ne opakovat..