BoSkovicE 2018

5. - 8. července XXVI. ročník festivalu pro židovskou čtvrť

Komuna

Sobota 10:45 - 12:06 / Film

Kino Panorama

2016, režie: Thomas Vinterberg, 111 min.

V životě se dobré i zlé věci odehrávají mimoděk. Na rozdíl od filmů dánského režiséra Thomase Vinterberga, který sice točí všedním stylem, ale rodinné či společenské situace vyhrocuje do tragédií antických rozměrů. V jeho zatím posledním filmu však i ty nejděsivější události v lidském životě proběhnou nenápadně.
Tragédie měla v režisérově díle vždy své pevné místo. Jeho přelomové drama z roku Rodinná oslava z roku 1998 s drtivým, eskalujícím napětím odkrývalo ty nejprohnilejší věci v "rodině dánské" a v duchu tehdejšího hnutí Dogma 95 k tomu používalo syrový filmařský styl. Dnes už Vinterberg netočí ruční kamerou, téma vyhrocených rodinných a milostných vztahů však v jeho snímcích přetrvává.
Děj filmu Komuna vychází ze zážitků režiséra, jenž v 70. letech dospíval v liberální dánské komuně. "Jde o fikci. Je založena na opravdových pocitech, ale nikoli na opravdovém příběhu," upozornil režisér při světové premiéře v Berlíně. Zásadní věci se ve filmu odehrávají mezi řádky. Nenápadná tragikomedie o radostech a strastech života, zalidněna mnoha postavami, vyprávějící o pomíjivosti vztahů, pomíjivosti lidského života i utopických společenských ideálů. Tak všedně, že se může s divákem snadno minout.