BoSkovicE 2018

5. - 8. července XXVI. ročník festivalu pro židovskou čtvrť

Jana Šteflíčková

Čtvrtek 20:00 - 21:00 / Hudba

Zámecký skleník – blues

Jana Šteflíčková je pražská písničkářka a herečka Studia Ypsilon. Její tvorba se  oprošťuje od klasických žánrových vymezení. Tomu odpovídá i její sólová tvorba, která je pestrá a nosná zejména pro nadžánrové festivaly (Trutnov Open Air, Sázavafest, Boskovice, Šumperk Blues Alive, Kytara napříč žánry). Začínala sólově jako desetiletá na Portě v roce 1990, následovalo období hledání a účinkování s kapelami v oblasti amerického folku, big-beatu, tradičního jazzu a swingu, blues a funky. Poté se vydala cestou vlastní tvorby. V současnosti hraje sólově s kytarou, ale velice ráda se setkává s inspirativními muzikanty, třeba na svých albech nebo při společném jamování.

V roce 2006 obdržela písničkářské ocenění festivalu Zahrada, v roce 2010 a 2016 obdržela ocenění Taisawards v kategorii zpěvačka, žánrově se ještě více otevírá – ve stejné roce vystupuje jako support Johna Mayalla a začíná více vystupovat po klubech u nás, příležitostně i v zahraničí.

V roce 2012 vydává své první autorské cd, natočené ve vlastní produkci, na které si pozvala zkušené hudebníky: bicí – Martin Kopřiva (Lanugo, Roman Dragoun), perkuse – Camilo Caller (KOA), baskytara – Jan Judl (Jablkoň), violinofon – Jan Šimůnek (Hi-Fi), akordeon Mathieu Gautron a další. Album bylo natočeno ve studiu Faust Records s Derekem Saxenmeyerem.

V roce 2015 produkuje album Letná, které vychází ve vydavatelství Galén. Album se skládá z písní jednoho krátkého období, vzniklých ze společných jamů s kamarádem při pobytu na chatě ve Zbýšově v Čechách. Rozhodla se je v základu natočit podomácku na venkově v Údrnicích s Kamilem Dandou,  pokračování, mix a master probíhá v Praze v ZZ Records se Zdeňkem Bartákem.

Ve svých vystoupeních uplatňuje bezprostřední komunikaci s diváky, hlas se širokou výrazovou škálou, hravost, spontánnost a osobitou netradiční hru na kytaru. Ráda experimentuje, improvizuje, takže její koncerty jsou otevřeným, stále se vyvíjejícím tvarem. Kromě klasického vystupování ráda cestuje po světě a hrává na ulici jazykové i hudební improvizace.

Vedle hudby se věnuje také divadlu (vystudovala herectví na KALD DAMU), je členkou ansámblu Studia Ypsilon. V roce 2005 a 2006 se účastnila česko-kanadských divadelních projektů se severoamerickými Indiány a skládala hudbu k představení Šťastní jako blechy na lodi bratří Formanů.

steflickova